ŠARIŠ ĽUĎOM 2014/2015

Grantový program Šariš ľuďom

logo_knvs_sarisludom

 

Komunitná nadácia Veľký Šariš, vďaka podpore spoločnosti Pivovary Topvar, otvára nový grantový program: ŠARIŠ ĽUĎOM.

Komunitná nadácia Veľký Šariš, vďaka finančnej podpore spoločnosti Pivovary Topvar, môže v roku 2015 podporiť zaujímavé a zmysluplné projekty, ktoré sú zamerané na zlepšenie a rozvoj kultúry a vzdelania, športu, zdravotných a sociálnych služieb a potrieb, životného prostredia, obnovy a záchrany pamiatok a kultúrneho dedičstva.

Ľudia na východnom Slovensku veria v to, že najmä prírodné krásy, historické pamiatky a zachovávanie tradícií v ich okolí sú cestou k prosperite aj podpore zamestnanosti. Dokazujú to výsledky grantového programu Šariš ľuďom, ktorého výsledky oznámili Pivovary Topvar a Komunitná nadácia Veľký Šariš. O celkovú sumu 16 600 EUR sa uchádzalo 36 mimovládnych organizácií z 21  miest a obcí Prešovského kraja. Grantové príspevky získalo jedenásť z nich.

Program Šariš ľuďom bol vyhlásený 1. decembra 2014 a posledný termín na podanie prihlášky bol 13. februára. Mimovládne organizácie sa o príspevky mohli uchádzať s projektmi, ktoré sa zameriavali na dve kategórie  – na vytváranie alebo skvalitnenie existujúcich pracovných miest so zreteľom na zamestnanosť žien, seniorov alebo telesne znevýhodnených občanov alebo na podporu a rozvoj cestovného ruchu. V prvej kategórií sa prihlásilo 10 projektov a v druhej až 26. Najväčší počet žiadostí prišiel z Prešova, Veľkého Šarišu, Svidníka, Bardejova a Humenného. Všetky prihlášky dôkladne posudzovali členovia Správnej rady Komunitnej nadácie Veľký Šariš.

„Záleží nám na tom, aby sme naše pivá vyrábali aj predávali zodpovedne. A podporovať okolie, v ktorom pôsobíme, je pre nás samozrejmým prejavom zodpovednosti. Je to krok k tomu, čo predstavuje vzájomnú prosperitu,“ zdôraznil Ján Čerkala, manažér Pivovaru Šariš, ktorý do podpory okolia zapája aj zamestnancov pivovaru a v rámci dobrovoľníckych aktivít už skrášlili mnoho miest Veľkého Šariša a dodal: „Ak sa bude dariť nášmu okoliu, bude sa dariť aj nám.“

 

Podporu získali nasledujúce projekty:

Kategória Podpora rozvoja cestovného ruchu    

Spoznávajme kraj pod Duklou,  Občianske združenie ROKA Svidník

Medzinárodný dobrovoľnícky tábor IVW Brekov 2015, Občianske združenie na záchranu Brekovského hradu

Tvorivý Šariš, Občianske združenie Deťom Šariša

Pamätný hradný jasenovský groš, Občianske združenie na záchranu Jasenovského hradu

Atraktívna HORNÁ TORYSA, Občianske združenie Mikroregión HORNÁ TORYSA

Turistický chodník v Tuhrine, Občianske združenieTuhrinčankaTuhrina

Silueta náhrobníka – pútač, Občianske združenie Hermanovčan

Správcovský objekt na Šarišskom hrade – 2.etapa, Občianske združenie Rákociho cesta

Festival historického kosenia, spevu a zábavy na jubilejnom 10.ročníku“Šarišske kosače a kosačky“, Občianske združenie Klub ľudových tradícií

Bajerovce – Festival na streche Európy, Občianske združenie Valalská voda Bajerovce

 

Kategória Vytváranie alebo skvalitnenie existujúcich pracovných miest

Práca šľachtí, Občianske združenie Barlička Prešov

 

Autor správy: Štefánia Lenzová, správkyňa nadácie